Genel

Facebook ve Google, paylaşımları neye göre sildiklerini açıklayacak

The Electronic Frontier Foundation, teknoloji devlerinden içerikleri hangi kıstaslara göre sildikleri konusunda daha şeffaf olmalarını istedi   İnternet devleri, günümüzde aykırı ve aşırı içerikleri yapay zeka algoritmaları ve insan moderatörler aracılığıyla saptayarak siliyor. Kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan Electronic Frontier Foundation (EFF) ve yanına aldığı dijital hak savunucusu grupların koalisyonu, Facebook, Twitter ve Google […]


The Electronic Frontier Foundation, teknoloji devlerinden içerikleri hangi kıstaslara göre sildikleri konusunda daha şeffaf olmalarını istedi

 

İnternet devleri, günümüzde aykırı ve aşırı içerikleri yapay zeka algoritmaları ve insan moderatörler aracılığıyla saptayarak siliyor. Kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan Electronic Frontier Foundation (EFF) ve yanına aldığı dijital hak savunucusu grupların koalisyonu, Facebook, Twitter ve Google gibi internet devlerinden bir içeriğin silinmesine sebep olan karar verme sürecini açıklamalarını talep etti.

Koalisyon tarafından yayınlanan açık mektup, ‘içerik silme, hesap kapatma ve özgür ifade hakkını etkileyen diğer uygulamalar’ hakkında teknoloji devlerinden süreçlerin detaylarını açıklamalarını istiyor.

Sivil toplum kuruluşları, teknoloji şirketlerinin yukarıda bahsi geçen uygulamaları her çeyrek sonuçlarında anlaşılabilir ve makinelerin okuyabileceği netlikte açıklamaları gerektiğini savunuyor.

Mektuba imza atan hak savunucusu gruplar, daha önce Santa Clara Principles (Santa Clara Prensipleri) adı altında bir manifesto yayınlayarak, dijital devleri moderatörlerin tartışmalı içerikleri nasıl elde aldıkları konusunda kamuoyunu aydınlatmaya davet etmişti.

EFF’den Nate Cardozo, konuyla ilgili açıklamasında şöyle konuştu: “Amacımız, içerik yönetimiyle ilgili uygulamaların adil, şeffaf, orantılı ve kullanıcı haklarını saygılı olarak sürdürüldüğünden emin olmak.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top