Engelli Haberleri

Engellilerden TBMM’ye EKPSS çıkarması, 2 aya atama bekleniyor

EKPSS ataması ve kamudaki engelli kontenjanlarının artırılması için bir grup engelli memur adayı TBMM’de milletvekilleriyle görüştü.

 

EKPSS ataması bekleyen engelli memur adayları, atama ve kamudaki engelli memur kontenjanının artırılması için TBMM’de bir dizi görüşme yaptı. Milletvekilleriyle görüşen engelliler, Kamudaki engelli kontenjanının yüzde 3’ten yüzde 5’e çıkarılmasını ve atama rakamlarının yüksek tutulmasını talep ettiler.

Görüşme sonrası grup adına açıklama yapan Türkiye Engelliler Platformu
Ankara İl Temsilciliği, “Atanamayan engelliler gurubunun 8-9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı görüşmeler de olumlu bilgiler alındı. Başta Arzu Erdem,Yıldırım Kaya,Ömer Fethi Gürer ve Serkan Bayram gibi önemli milletvekillerinden alınan randevuya istinaden ‘engelli kotasının artması,10 bin engelli atamasının yapılması’ konusunda ısrarlı talebimizi ilettik. Atanamayan engellilerin sabrı kalmadığını, artık son çare olarak grev yapılmasına mecbur bırakıldığımızı belirttik.
Tarafımıza iletilen bilgiler şu yönde;
1) Meclis kulis ve parti içi görüşmelerde kamuda engelli kotasının artması yönünde çalışmalar Ekim 2019 sonunda görüşülecek.
2) Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi gurubu ‘kamuda engelli kotasının %5 olmasına’ sıcak bakıyor. Engelli Kotası %5’e KESİN olarak çıkacaktır.
3) Temmuz veya Ağustos ayı içerisinde engelli ataması yapılacağını doğruladık.
4) Mecliste yaptığımız görüşmede Temmuz veya Ağustos ayında yapılacak atamayla ilgili sayı verilmedi fakat Türkiye Engelliler Platformu olarak Devlet Personel Başkanlığı’ndan aldığımız bilgilere göre 4 bin civarında bir alım olacağı bilgisini almıştık.
5) Bu süre zarfında mevcut hükümet açısından grev yapma kararının hoş karşılanmayacağını, verilen sözler tutulmadığı taktirde grev yapma kararını istenildiği zaman yapabildiğimiz hatırlatıldı.
Atanamayan engelliler olarak verilen sözler karşısında herhangi bir gelişme olmadığı taktirde grev alma kararını Ağustos 2019 tarihine aldığımızı belirtiyor. Bundan sonra ki süreçte, istenilen sonuca ulaşılmadığı zaman Meclis görüşmesi yapmadan grev yapacağımızı kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadesinde bulundu.

 

GENEL KURUL’DA GÜNDEME GELDİ

Öte yandan engellilerde görüşen CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Görer, TBMM Genel Kurulu’nda 10 bin EKPSS ataması yapılması gerektiğini gündeme getirdi ve kamudaki engelli kontenjanının yüzde 6’ya çıkarılmasını istedi.

Görer, Genel Kurulda yaptığı açıklamada, “Ülkemizde engellilerimizin ciddi sorunları vardır. Engellilere devletçe sağlanan desteğin AKP iktidarı tarafından aile gelirlerine endeksli değerlendirme sonucu kesintiye uğraması mağduriyetler yaratmaktadır. Ayrıca, 2018 yılında işe girmek için sınava başvuran 100 bine yakın engelli bireyden işe girmeye hak edenlerin dahi ataması yapılmamıştır. 2019 yılı normal KPSS takvimi yayınlandığı hâlde EKPSS takvimi hâlen yayınlanmamıştır. 10 bine yakın engelli üniversite mezunu iş istihdamı sağlanmasını beklemektedir. Engelli öğretmenler de Millî Eğitim Bakanlığından, kontenjanı artırıp atama sağlanmasını istemektedir. Bakanlık ve kurumlarda boş engelli kadrolar olmasına rağmen atamaları neden yapılmamaktadır? Kamuda çalışan engelli kotası da yüzde 3’ten en az yüzde 6’ya çıkarılmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top